Сімейний Кодекс України є спеціальним законом який має враховуватись при визначені поняття сім`ї та її членів при вирішенні питання щодо наявності права на отримання допомоги передбаченої Законом «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» ( №1105-XIV).
Фабула справи: У даній справі особа у зв’язку із смертю колишнього чоловіка в інтересах своєї доньки звернулась до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області із заявою про отримання в порядку ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» одноразової допомоги в сумі, що дорівнює 100 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на день настання права на страхову виплату. Відповідач повідомив заявницю про відсутність правових підстав для нарахування та виплати одноразової допомоги, з огляду на те, що її донька не входить до складу сім`ї загиблого.
Рішення судів І та ІІ інстанції: Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, насамперед виходив з того, даний спір є публічно-правовим та належить до юрисдикції адміністративних судів. По суті спору, суди виходили з того, що неповнолітня донька потерпілого не є членом сім`ї свого батька, оскільки проживала окремо, спільним побутом пов`язані не були, взаємних прав та обов`язків не мали.
Правова позиція ВС/КАС: Верховний Суд не погодився із такою позицією судів попередніх інстанції, скасувавши рішення останніх та задовольнивши позовні вимоги частково.
Визначення поняття сім`ї та її членів закріплено в СК України. За нормами спеціального Закону неповнолітня дитина належить до сім`ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.
Закон №1105-XIV не містить визначення сім`ї та її членів
За такого правового регулювання з урахуванням предмету спору, Верховний Суд дійшов до висновку, що Сімейний Кодекс України є спеціальним законом який має враховуватись при визначені поняття сім`ї та її членів при вирішенні питання щодо наявності права на отримання допомоги передбаченої Законом №1105-XIV.
Отже, в світлі даних правовідносин факт проживання доньки після розлучення подружжя, окремо від батька (в даному випадку потерпілого) не свідчить, що така перестала бути сім`єю потерпілого та відповідно втратила право на отримання страхових виплат внаслідок настанням страхового випадку.
Постанова ВС/КАС від 22.04.2021 у справі № 360/1239/19